Почетна » Информатори и публикации » Информатори » Информатор бр.39


Информатор бр. 39


Детската амбасада „Меѓаши“ побара најстрога казна за силувачот и ги повикува надлежните институции да не ја исклучат можноста мајката да била соучесник во ова кривично дело.
- Последниот грозоморен случај - татко од Велес континуирано да ги силува своите три малолетни ќерки, покажува отсуство на функционална заштита на децата. Ако мајката знаела и ја одобрувала сексуалната злоупотреба на трите девојчиња, бараме одземање на родителското право на двајцата родители и нејзино казнување, ако таа знаела а не го пријавила случајот.

РЕАКЦИЈА ПО ПОВОД ПОСЛЕДНИОТ СЛУЧАЈ НА РОДОСКВЕРНАВЕЊЕ ОД СТРАНА НА ТАТКОТО ОД ВЕЛЕС ВРЗ НЕГОВИТЕ ТРИ ЌЕРКИ
Првата детска амбасада во светот Меѓаши во врска со последниот случај на родосквернавење од страна на таткото од Велес врз неговите три ќерки ги контактираше Центарот за социјална работа (ЦСР) – Велес и Секретаријатот за внатрешни работи (СВР) – Велес. Од страна на директорката на ЦСР – Велес бевме известени дека ова семејство до сега не било евидентирано кај нив, а за подетални информации не упати да се обратиме писмено.

Шокантен случај на инцест во Велес
Дали Македонија го доби својот Јозеф Фрицл? Со оглед на тоа што се случувало во изминатиот период во едно велешко семејство, повеќе од извесно е дека татко сексуално ги злоупотребувал своите три малолетни девојчиња. Кошмарот траел долго време, уште кога едно од девојчињата имало само една година! Инцестот, кој ја шокира јавноста и предизвика бурни реакции на осуда кај организациите за заштита на децата, е обелоденет дури сега, иако според одредени сознанија, злоупотребата на најстарото дете започнала уште пред шест години.

Во Велес притворен таткото монструм
Секторот за внатрешни работи во Велес поднесе кривична пријава против 41 -годишниот маж од Велес, кој минатата ноќ беше притворен под обвинение за сторен инцест со своите три ќерки на возраст од 3, 5 и 7 години. Таткото во моментов е во притвор. Информативниот разговор, според полицијата, траел и во текот на ноќта. Тој е обвинет дека долго време ги силувал своите три малолетни ќерки. Од Министерството за внатрешни работи во Велес, рекоа дека 41 -годишниот маж негирал дека го извршил ова грозоморно дело. Но, од полицијата велат после лекарските анализи во Градската болница утврдиле дека трите малолетни ќерки биле силувани со години и сега имаат психички проблеми и длабоки трауми. 

Првата детска амбасада „Меѓаши“ повикува на најстрога казна за таткото силувач од Велес
Се охрабруваат децата и возрасните да не молчат за насилството и да го пријавуваат во најблиските полициски станици или на СОС телефонот за деца и 0 800 1 2222 при Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“

ВЕЛЕШКИОТ ФРИЦЛ ВО ПРИТВОР, ДЕЦАТА ВРАТЕНИ КАЈ МАЈКАТА
Згрозеност, осуда, барање за смртна казна и одговорност на институциите се реакциите на јавноста откако полицијата го обелодени случајот во кој 41-годишен велешанец со години ги силувал своите ќерки на возраст од три, пет и од седум години. Вчера велешкиот Фрицл заработи кривична пријава, а децата беа однесени со својата мајка дома. Во оваа трагична приказна среќа имало четвртото дете во семејството, кое се уште е бебе, па не било дел од овој грозоморен чин.

Злоставуваните деца од Велес да се сместат во друго семејство
Првата детска амбасада во светот Меѓаши во врска со последниот случај на родосквернавење од страна на таткото од Велес врз неговите три ќерки бара децата да бидат згрижени во друго семејство.

ЗЛОСТАВУВАНИТЕ ДЕВОЈЧИЊА ЗГРИЖЕНИ
Четирите малолетни девојчиња од Велес, од кои три се жртви на таткото силувач, одземени се од нивната мајка и сместени во згрижувачко семејство, надвор од градот. Иако семејството со години било корисник на социјална помош од државата, центрите не успеале да го откријат седум - годишното сексуално злоставување на децата. Министерот Бајрами се правда дека немало начин да дознаат.

Детските трауми тешко се лекуваат
Децата кои беа силувани од својот татко се сместени во згрижувачко семејство, но нивната судбина останува неизвесна

Педофилијата не признава свети места
Шок по последниот случај на тинејџерот, кој беше сексуално злоупотребен во манастирот „Трескавец“

Се шири истрагата за педофилскиот скандал во ОБСЕ
Скопското обвинителство проверува дали има оштетени деца од Македонија, кои биле инволвирани во педофилскиот скандал на висок претставник од ОБСЕ во земјава. Според скопскиот обвинител, Марко Зврлевски, поради комплексноста на предметот се вршат дополнителни проверки и во странство, но и дома, за да се комплетира досието.

Истрагата за педофилот заглавена во преписки
Норвежанецот повеќе не работи во ОБСЕ и нема дипломатски имунитет што би можел да го заштити

Случајот со Норвежанецот осомничен за педофилија тапка во место
Од Кривичниот суд велат дека не водат кривична истрага, бидејќи од нив тоа не е побарано.

СКАНДАЛОЗНА НЕГРИЖА НА ПРИЛЕПСКИТЕ ИНСТИТУЦИИ ЗА СИЛУВАНОТО ДЕВОЈЧЕ
Социјалните служби ја заборавиле жртвата

Нестручноста на институциите ги остава педофилите на слобода
Силувачи на деца се шетаат слободно бидејќи во многу случаи полицијата, вештите лица, социјалните работници и обвинителите не се кадарни да обезбедат несоборливи докази. На ова се пожалија судиите кои работеле на вакви тешки случаи. Иста констатација имаат и невладините органзиации кои меѓу многуте неправилности, посочија дека дури и необученоста на гинеколозите за правилно да документираат силување придонесува да неможе да се донесе обвинтелна пресуда.

Дневен Центар за деца кои не посетуваат училиште
Како и до сега, и во новата 2011 година продолжува со работа и активности Дневниот центар за деца кои не одат на училиште при Првата детска амбасада во светот Меѓаши.

Новогодишни пакетчиња
Првата детска амбасада во светот Меѓаши како и секоја година, така и оваа  организираше новогодишна забава со подароци и пакетчиња за најмладите жители на секое општество – децата.


18 илјади деца без образование
Околу 18 илјади деца не одат во училиште, иако школувањето како задолжително е загарантирано со Уставот, покажуваат податоците на Првата детска амбасада во светот Меѓаши. Основното, а од пред неколку години и средното обраозвание се задолжителни, но и покрај тоа многу деца се надвор од образовниот ситем, некои од нив немаат ни документи па како да не постојат, велат од Меѓаши. Директорот на детската амбасада Драги Змијанац вели дека со години заложбите на надлежните институции се само декларативни.

Правото на топол дом за децата најзагрозено во Македонија Драги Змијанац, извршен директор и основач на Првата детска амбасада „Меѓаши“.
Журнал: Според Вашето долгогодишно искуство и податоците кои ги имате во Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ кои права на децата најмногу се загрозуваат во Македонија?

* НЕДЕЛА НА ДЕТЕТО * 04. – 10. Октомври 2010 *
Детската недела во целиот свет традиционално е проследена со низа активности посветени на најмладите жители на планетата, со цел да се привлече вниманието на децата и на младите, како рамноправни членови на секое општество.

МЕЃУНАРОДНА СУПЕРВИЗИЈА – СТУДИЈА НА СЛУЧАЈ
На ден 21.10.2010 година, Првата детска амбасада во светот Меѓаши организираше Меѓународна супервизија – студија на случај, на тема Детето-сведок и сексуалната злоупотреба врз децата со присуство на странски супервизор - Диана Русева од Институтот за социјални дејности и практики од Бугарија.

Деца во канџите на проституцијата
Полицијата откри синџир на малолетничка проституција каде што децата со пари и со подароци биле намамувани во кревет

До каде ќе се шири мрежата со малолетничка проституција
Додека полицијата ја шири истрагата, семејствата стравуваат за децата-жртви

ДРАГИ ЗМИЈАНАЦ, ДИРЕКТОР НА ПРВАТА ДЕТСКА АМБАСАДА „МЕЃАШИ“
Се јавуваат ли деца на СОС-телефонот во Детската амбасада барајќи помош и совет за проблем со малолетничка проституција?

Децата лесен плен на макроата
Штипската полиција ја продолжува истрагата за малолетничката проституција и најавува нови апсења

МВР смирува, не се зголемува сексот со малолетници
Скопје, 13 септември – Нема тенденција на зголемување на кривичните дела во кои се инволвирани малолетници, тврди Министерството за внатрешни работи.

Дилеми за „Фејсбук“ и во Македонија
И во Македонија има дебата околу односот на родителите кон присуството на децата на интернет-мрежата за дружење „Фејсбук“.

Децата сити од јадење ќотек
УНИЦЕФ објави дека секое второ дете во Македонија е жртва на физичко насилство, а само 7 отсто од родителите веруваат дека ќотекот е излезен од рајот и го поддржуваат ваквиот начин на казнување

СТРАВИЧНА СТАТИСТИКА НА УНИЦЕФ ЗА ОДНЕСУВАЊЕТО НА РОДИТЕЛИТЕ
Дури 69 проценти од децата во Македонија се жртви на физичко и на психичко насилство, се наведува во најновиот извештај на УНИЦЕФ, за почитувањето на правата на децата во светот.

СОС телефонот за деца и млади 0800 1 2222 при Првата детска амбасада во светот Меѓаши активно функционираше и во текот на 2010 година и истиот ја одбележа 17 годишнината од неговото постоење.

Во периодот од месец Јануари до Декември 2010 година, на СОС телефонот беа регистрирани вкупно 239 пријави на најразлични случаи на прекршвање на правата на децата од страна на возрасни, деца и млади.

Интервју со м-р Драги Змијанац, Директор на Првата детска амбасада во светот Меѓаши за весникот на Народниот Прaвобранител на Република Македонија
· Г. Змијанац од Вашето долгогодишно работење каков заклучок можете да извлечете, си ги познаваат ли децата своите права?

Државата мора да најде решение за своите граѓани
Реалност од нашето соседство среде Скопје. Неизвесна е судбината на ова бебе кое живее во страшна мизерија под ведро небо. Багерите вчера ги уништија импровизираните живеалишта на група Роми бездомници во Ново Лисиче. Општината ќе гради, но државата заборави на оваа група граѓани.

Многу деца-питачи, малку дневни центри
Во дневните центри дневно се згрижуваат околу 50 деца од улица, а месечно ротираат околу 130, велат од Министерство за труд

Дневните центри за деца на улица
Од првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ велат дека дневните центри се со привремен карактер, како и дека иако тие значат многу за децата, сепак не се решение за проблемот за децата на улица

„Меѓаши“: Партиите да ги поштедат децата
Емитување на маките и судбините на децата предизвикува голема болка кај нивните најблиски. Тоа, исто така, претставува и траума за децата, кои ги следат овие спотови како гледачи. Тоа е дополнителна виктимизација и стигматизација на децата во медиумите. Медиумите треба да одбиваат емитување платени политички пораки доколку во нив се врши (зло)употреба на децата за политички цели. Во политичките спотови не смеат да се користат деца за партиски цели, порачуваат од Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“.

Исчезнати!?
Семејствата Мемеди и Хелговиќ од Куманово пред четири месеци првпат се видоа, првпат се запознаа. Ги споија децата. Им ги снема најмалите, најмилите. И се’ уште ги нема!

Законски измени за вработување деца
Рамадан Ахмети има 17 години и речиси секој ден поминува неколку часа во работилницата на златарата „Раф“ во старата Скопска чаршија. Тој еден ден сака да го наследи фамилијарниот бизнис и да го научи златарскиот занает. Занатот го учи веќе неколку години, а доколку се усоврши доволно наскоро ќе може да му биде замена и на татка си во дуќанот, откако ќе бидат донесени измените на Законот за работни односи со кои се прецизираат условите за работа на деца до 18 годишна возраст.

Каси
Во периодот од јули до јануари во касичките за донации од страна на граѓаните што Првата детска амбасада во светот – Меѓаши ги постави низ цела Македонија, граѓаните дарувале вкупно 73.707,00 денари.

Предмет: АПЕЛ ЗА ПОМОШ
Нашиот син Александар Ицковски роден на 27.04.2009 боледува од Retinopatio neonatorum – Albatio zetinae на двете очи како последица од кислородот во инкубаторите. Досега во Институтот во Белград му се извршени 3 ласерски третмани, за жал неуспешни. Дополнително бевме испратени во Антверп, Белгија каде до сега му се извршени 3 операции до Јули мецец 2010 и многу контроли.


Бушавко бр. 39

Преземи
PDF 467 KB